Events     Conferences     Visits     Theses

Recent News & Events

April 2021

Hana Schiff (Fizički fakultet), - online seminar

Wilson-ove linije i petlje: od gejdž teorije do topoloških faza materije

Holonomija, fundamentalni objekat diferencijalne geometrije, se prirodno javlja u fizičkim teorijama od mehanike do gejdž teorije. U ovom predavanju, povezujemo gejdž teoriju sa kondenzovanim stanjem na osnovu zajedničkog oslanjanja na holonomiju pomoću Wilson-ovih petlji. Motivisaćemo iskaz da je Wilson-ova petlja fundamentalna opservabilna veličina gejdž teorije. Takođe, pokazaćemo kako se Wilson-ove linije i petlje prirodno javljaju u kvantnoj mehanici, i kako služe kao merilo topološke netrivijalnosti faza u kondenzovanom stanju.

Dušan Đorđević (Fizički fakultet), - online seminar

Novi pogled na Wilson-ove linije - generalisana globalna simetrija

U ovom predavanju upoznaćemo se sa pojmom generalisane globalne simetrije. Ovaj u literaturi nedavno uveden pojam pomoći će nam da dodatno razumemo značaj koji objekti poput Vilsonovih linija imaju u fizici. Diskutovaćemo različite fizičke teorije u kontekstu generalisanih globalnih simetrija i pokazati kako se neki poznati fenomeni elegantno mogu opisati u datom formalizmu. Takođe, ukazaćemo na primenu koju ova konstrukcija ima u različitim oblastima fizike, sa posebnim osvrtom na fiziku topoloških faza materije.

29 September - 1 October 2019

Dr Andjelo Samsarov (Institut Rudjer Bošković, Zagreb), visited Faculty of Physics.

3-8 June 2019

Dr Borivoje Dakić (Assistant professor, Faculty of Physics, Wien, Austria) serija predavanja iz operacionog zasnivanja kvantne mehanike.

10 December 2018

Nakon sastanka Centra za kvantnu teorijsku fiziku održanog 10. decembra, prof. dr Ivanka Milošević uputila je dopis sa primedbama na nacrt zakona o nauci i istraživanjima Premijerki Vlade Republike Srbije Ani Brnabić, Rekotorki Univerziteta u Beogradu prof. dr Ivanki Popović, Ministru prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladenu Šarčeviću, državnom sekretaru MPNTR prof. dr Vladimiru Popoviću i pomoćniku ministra za nauku MPNTR Tiboru Sabou.

2 - 9 November 2018

Prof. Dr. Vojislav Krstić (Friedrich-Alexander University Erlangen-Nurnberg),

Materials on the nanoscale: small is different

28 May - 1 June 2018

Doc. Dr. Borivoje Dakić (University of Viena),

Zasnivanje operacionog pristupa kvantnoj teoriji

21 - 25 May 2018

Dr. Nikola Paunković (University of Lisbon),

Metrike u tenzorskom proizvodu kvantnih prostora stanja

10 - 15 April 2018

Prof. Dr. Richard Szabo (Heriot-Watt University, Edinburgh, UK),

Deformations of Quantum Theory
(11 April, 11h lecture hall 661, Department of Physics)

Nonassociative Geometry and Non-Geometric Backgrounds
(13 April, 11h seminar room 300, Insititute of Physics)

22 - 27 June 2015

Prof. Dr. Leonardo Castellani (Universita del Piemonte Orientale, Alessandria),

Gravity Under the Microscope
(23 June, the main lecture hall of the Serbian Academy of Sciences and Arts, Knez Mihailova 35, Belgrade)

13 - 20 November 2014

Prof. Dr. Fedele Lizzi, Dipartimento di Scienze Fisiche Università di Napoli Federico II, Italy

Spectral geometry
(14 November 2014, 11h seminar room 300, Insititute of Physics)

Spectral action and the noncommutative Standard model
(18 November 2014, 16h lecture room 750, Department of Physics)

Noncommutative geometry and the standard model for a general physicists public
(19 November 2014, 11h lecture hall 661, Department of Physics)

12 September 2014, 12h lecture hall 661

Prof. Dr. Alberto Petri, CNR Institute of Complex Systems, Rome, Italy

Critical transition and dissipation in slow crack propagation

January 2014

New experimental equipment for students' laboratories

Department of Physics has received 1 million euro worth donation in modern equipment for students' laboratories through European Union High Education Teaching Infrastructure Project (EU HETIP) "Improving higher education infrastructure in Serbia". About 10 students' laboratories in all fields of physics and meteorology are now equipped with modern, state of the art experimental sets. The equipment will also be used by the students from other departments who attend physics courses at the Department of Physics. The project has been initiated and led by Prof. Dr. Djordje Spasojević on behalf of the Department of Physics in Belgrade.